BThaber 27’ye giriyor, Bilişim 500 21 yaşına… Ben de son 7 yıldır bu sürecin içindeyimÜlkemizde elbette fazla sayıda araştırma yapılıyor ama ben bilişim sektöründe sadece birkaç tanesini biliyorum. “Birkaç” kelimesini özellikle seçtim çünkü bizim sektöre yönelik araştırma sayısı az, yapılanların da neyi ne kadar gösterdiğinden emin değilim. Bu nedenle diğerlerine sataşmadan Bilişim 500 Araştırmasının özelliklerinden bahsedeceğim. İnanın bu maddelerden 3’ünü birden karşılayan başka bir araştırma bulmak zor. Bilen, bulan beni bilgilendirsin.

  • Bilişim 500, bu sektörde bu kadar eski olup da hala devam eden tek araştırmadır.
  • Araştırmamız tamamen belgeler üzerinden yapılır. Yorum katılmaz, inisiyatif kullanılmaz.
  • Her yıl daha doğruyu ve iyiyi bulmak üzere geliştirilir.
  • Bu yıl başvuran firmalardan “yatırım almayı düşünürüz” diyenleri yatırımcı şirketlerle buluşturarak yatırım sektörüne de destek veriyor durumdayız.
  • Bu yıl 6 ana kategoride ödül alacak firmaların toplam sayısı 90, araştırmaya başvuran firma sayısı 1217.
  • Anadolu firmaları, 3 yaşından küçük firmalar ve benzeri kategorilerle yüzlerce firmamız sınıflandırılır. Böylelikle küçük bilişim firmalarımıza moral ve motivasyon sağlanır.
  • Her yıl açılışta, kamu tarafındaki bilişimin en üst seviye görevlilerinin konuşmalarını dinleme ve izleme fırsatı sağlanır.
  • Araştırma raporu katalog yayını, geçmişte birçok örneğinde görüldüğü üzere yurtdışı satın almalarda önemli bir referans oluşturur
  • Her yıl danışma kurulu oluşturulur. Kamu, STK, akademi ve özel sektördeki kişilerden bilgi ve fikir alınarak çalışmalara başlanır.
  • Tören bugüne kadar güzel bir yerde, ikramlı ve geniş katılımlı yapılıyordu, bu yıl dijital ortamdan olacak fakat yine farklı, güzel ve geniş katılımlı.

Nasıl? Sektörümüz ve ülke için önemli bir çalışma değil mi? Bugüne kadar ayakta kalmasına yardımcı olan sponsorlarımıza borçluyuz bunu. Eksik olmasınlar ama bizi destekleyen sponsor sayısı 50’yi geçmedi hiç. Töreni, katalogların basımı ve dağıtımını, 21 kişiyle hazırlandığını, 10 aylık bir çalışmanın ürünü olduğunu düşündüğünüzde, maddi açıdan değerlendirilince çok da bir kar olmadığını anlamak kolay. Bu durum bizi 21 yıldır vazgeçirmedi, geçirmeyecek.

Sektörün desteği bu konuda limitli. Bunun nedenlerini sorguladığımızda karşılaşılan cevaplara hiç girmeyeceğim. Sadece bu araştırmada “bilmem kaçıncı olduk” diye pazarlama çalışması yapıp da bize küçük bütçelerle bile olsa sponsor olmayan firmalara üzülmemek de elde değil tabi. Bilişim 500 sıralamasında yıllardır ilk sıraları paylaşan operatörler ise hiç yoklar. Halbuki sponsor olmazsa ürün yaşamaz, ürün yaşamazsa bu ürün üzerinden pazarlama da olmaz. Bu basit denklemi anlamak da zor olmamalı.

Kamu desteğine gelelim, Bilişim 500 tarihinde ilk defa olmak üzere, son 2 yıldır Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul Üyesi Dr. Hakan Yurdakul Bey bize destek oluyor. Fikirler veriyor, bilgiler paylaşıyor. Hiçbir karşılık beklemeden. Günün anısı olarak kendisine hediye aldığımız bir vazo için bile bize sitem edecek kadar hem de. Bunu ne için yapıyor? Böyle bir araştırma ülke için, sektör için faydalı diye düşünüyor. Bir şekilde sahip çıkıyor.

Açılışta konuşmaları ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofis Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve Ulaştırma ve Alt Yapı Bakan yardımcımız Dr. Ömer Fatih Sayan dışında bize destek olan, arayıp soran, “bu araştırma çok önemli, nasıl geliştirelim beraber?” diyen, sırtımızı sıvazlayan ya da bir sosyal medya mesajı atan kamu birimi var mı? Yok.

Ben baştan beri şunu diyorum, BThaber ve Bilişim 500 Araştırması bizim değil, sektörün malı, ülkenin değeri. Özel sektör, STK’lar ve elbette kamu sahip çıkarsa yaşar gelişir, sürekli eleştirilip, düşüncelerini yapıcı eleştiri olarak bize iletmeyip açıklarını bulmaya çalışılırsa işimiz zor. Önünü kesmeye çalışıp benzerini yapmaya çalışanları söylemiyorum bile.

Açık çağrımı tekrar ediyorum; Öncelikle kamu, sonrasında bilişim STK’ları ve özel sektör firmaları, gelin BThaber ve Bilişim 500’e sahip çıkın, küçük hesapları, kırgınlıkları, hatalarımızı bir kenara koyun. Sektörümüz için, ülkemiz için faydalı olduğu için katılım sağlayın, kurullarımıza katılın, önerilerinizi mail atın, beni arayın, ne yaparsanız yapın ama lütfen bu 2 önemli değer için yanımızda olun.


Yazdım...

https://www.bthaber.com/bthaber-27ye-giriyor-bilisim-500-21-yasina-ben-de-son-7-yildir-bu-surecin-icindeyim/