BTK’nın yeni web sayfası“Yasal olmayan içeriklerin ihbarı” başlığındaki bölüme tıkladığınızda site başka bir adrese geçiş yapıyor. Bu adres ihbarweb.org.tr.  Daha önce adını hiç duymadım. İnternet ihbar merkezi.

Sayfa açıldığında önce bir pop-up çıkıyor ama merkezdeki kutucuğun içi boş olunca bu ekranın ne anlatmak istediğini pek anlamadım açıkçası. Sanırım güvenli web, internet yardım ve ihbar hattı tek merkezden yönetiliyor demek istenmiş. Fakat pop-up kapatıldığında önüme çıkan bilgi ilginç ve güzel. Şu konularda içerikle ilgili bir sıkıntı görürseniz, şüpheye düşerseniz bize bildirin diyor.

  • İntihara yönlendirme
  • Çocukların cinsel istismarı
  • Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştıran
  • Sağlık için tehlikeli madde temini (açıkçası bunu anlayamadım). Tıkladığımda şöyle diyor :
Sağlık İçin Tehlikeli Madde Temini
5237 sayılı TCK’nın 190. maddesi gereği, internet ortamında yapılan yayınlarda uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma veya özendirme suçlarının işlendiğini düşünüyorsanız aşağıdaki formu doldurunuz. 

E bu zaten 3.maddede var. Bilemedim.

  • Müstehcen
  • Fuhuş
  • Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama
  • Atatürk aleyhine işlenen suçlar (Buna çok sevindim işte. Bu dönem sürekli artan Atatürk’e hakaret için bir şikayet adresi olması çok güzel).
  • Yasadışı bahis (Bu da sanki 7. madde ile aynı. Tek maddede birleşebilirmiş)

Özetle 7 madde yazılsa da olur gibi.

Sitede çok faydalı linkler var, yaşadığınız problemleri iletebileceğiniz bölümler çok açık ve basit ulaşılabilir özellikte. Yasal olmayan içerik mi var, sosyal medyada sizinle ilgili sıkıntılı bir süreç mi yaşanıyor, özel hayatınızın gizliliğinin ihlal edildiğini mi düşünüyorsunuz, güvenli internet için filtreleme mi istiyorsunuz, engellenen erişime itiraz mı edeceksiniz, aklınıza ne geliyorsa hepsine ulaşım çok kolay. İnternet sekmesini tıklamanız yeterli.

En etkili sekmelerden biri “Bilişim ve İnternet Hukuku” sekmesi. Tüm kanuni bilgilere ulaşmak mümkün. 4 başlıkta toplanmış; özel hayatın ihlaline yönelik başvuru, internet ortamında kişilik haklarının ihlali, Türkiye’de internet hukuku, bilişim hukuku ve bilişim suçu.


Bilinçlendirme bölümünü de çok beğendim. Her konuda bilgi almak mümkün. Güvenli internet Logolar’dan tutun da internetin getirdiği fırsat ve faydalara kadar hepsi var.

Bence bu siteyi incelemekte bayağı bir geç kalmışım. Eski tasarımda olmayan pek çok bilgi yeni sitede var, emeği geçenleri kutlamak lazım.

Ana sayfadaki Sosyal Ağ Sağlayıcı Hakkında Usul ve Esaslar taslağı toplantısına değinmeden olmaz. Bilindiği üzere 5651 sayılı yasadaki temsilci bulundurmayı da içeren sosyal medya yasası değişiklikleri 1 Ekim itibariyle yürürlüğe girdi.

Neydi bu değişiklik: Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının, en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemekle yükümlü tutuldukları kanunun ilgili maddesi 01 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girdi.

Bence son derece haklı ve isabetli bir karar. Türkiye’de milyonlarca üyesi bulunan bu şirketlerin birer ofis açması, en az 1 ama mümkünse daha fazla çalışan bulundurmaları, ülkemize gerektiği şekilde vergi vermeleri, Türkiye yasaları ile hareket etmelerini beklememiz kadar doğal hiçbir şey olamaz. Bunu takip edip yasalaştıran BTK’ya bravo.

Beni tek üzen durum şu; BThaber gazetesinde bir zamanlar BTK diye ayrı bir sayfa daha açıp, mikro site yapmıştık. O zaman da bize pek ilgi yoktu, şimdilerde de pek değişen bir şey yok. Buna karşılık başka teknoloji sitelerinin olduğu da gözden kaçmıyor. Zaten sosyal medya hesaplarımıza hiç ilgi göstermeyip aynı markaların mesajlarını desteklemeleri nedeniyle buna pek şaşırmadık. BTK Basın tarafı bizi görmek istemiyor, bu yıllardır aynı. Sayın Bakan’a Kurul Başkanı olduğu dönemde bunu ilettiğimde basın kadromuz daha oturmadı demişti. Aradan birkaç yıl geçti Sayın Bakan’ım, Sayın Kurul Başkan’ım. BThaber gibi 27 yıldır bu konuları haber yapan sektörün öncü ve önemli yayını var. Bizi unutmayın.

Yazdım…


https://www.bthaber.com/btknin-yeni-web-sayfasi/