Kadim bir amaç, yeni bir kan BiTekDer…Mesleki hayatım boyunca çok sayıda derneğin kurucu kadrosundan bulundum, yönetim kurulları üyesi oldum ya da en basitinden üyesi oldum. Örneğin Bilgi Güvenliği Derneği (BGD) kurucularındanım, Türkiye Bilgi Güvenliği Derneği’ni de kuranlar arasındayım, TBD İstanbul ve TÜBİDER yönetim kurullarında görev aldım. Mesleki STK’lar dışında GSYIAD 105 Galatasaraylı İş Adamları Derneği ve Galatasaray Düşünce Derneği yönetim kurullarında bulundum. Yani bir ömür elimden geldiğince derneklere destek oldum, onlar için çalıştım. Hala da birçoğuna desteğim devam etmektedir.

Bütün bu güzide derneklerimiz çok başarılı. Sektöre ve ülkemize büyük katkıları var. İnanılmaz özveriyle çalışıyorlar, yönetim kurulları ve çalışma gruplarının gecelerini gündüze kattıklarını bizzat gördüm, yaşadım. Sektörümüz ve dolayısıyla ülkemiz bu derneklerimize çok şey borçlu.

“Peki senin yeni bir dernek kurmaktaki amacım neydi o zaman” diye sorabilirsiniz. Zaten çok sayıda dostum bana “Bu kadar dernek varken yenisine ne gerek var” diye sordu. Cevabım hep net ve açık oldu. Bu derneklerin hiçbiri benim gönlümden geçeni hedeflemiyor!

Bu başarılı derneklerimizin hedefinde 2 odak noktası var. 1- Derneğin isminin ve itibarının yükseltilmesi 2- Dernek yönetim kurullarının daha çok boy göstermeleri ve bu sayede kamuda üst düzey yöneticilere yaklaşması.  Birinci için hiç itiraz gelmez bu yazıdan sonra ama ikinci için yine eleştiri yağmuruna tutulacağım kesin.

Benim gönlümden geçen “üyelere fayda” sorusuna cevabı şöyle verebilirler: “Madem sektöre ve ülkeye fayda sağlıyoruz, o zaman üyelerimiz de bu sektörün ve ülkenin bireyi ise onlara da fayda sağlanmış olacaktır.” Yanlış mı? Hayır doğru tabi ki. Fakat direk üyeler menfaatine çalışan bir dernek var mı? Yok

İşte buradan yola çıkıp, beni gibi düşünen arkadaşlarla kurduk bu derneği. Birbirimize nasıl fayda sağlarız (maddi ve manevi), birbirimizi nasıl eğitir ve geliştiririz, ülkemize nasıl fayda sağlarız? İşte bu soruların cevabını sağlamak için kuruldu Bilgi Teknolojileri Derneği (BiTekDer). Aynı Anadolu’nun kadim iş birliği Ahilik gibi. 2021 yılı da Cumhurbaşkanlığı tarafından Ahilik yılı ilan edilince çok sevindik açıkçası.

Geçen yaz başladık çalışmalara, 1 Ekim 2021 Tarihinde de kurmuş olduk, bunu da bir lansman yaparak duyurduk. Geçici yönetim kurulu hemen çalışmalara başladı, sektöre bir anket ile “en önemli sorun nedir?” dedik. En çok gelen 8 cevabı seçtik ve bu 8 konuda çalışmalara başladık. Üye ve dernek dışı sektör çalışanlarından 5-25 kişilik tam 8 çalıştay grubu oluşturuldu. 3 aya yakın yapılan çalışmalar sonucunda sorunun tespiti yapıldı, çözümleri için fikirler üretildi. Raporlar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’ne, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK’ya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi STK masasına gönderildi. Basın ile paylaşıldı.  Bunun üstüne bu çalışmalar için herkesin katılabileceği paneller düzenledik ve çözümlerimizi anlatmaya çalıştık.

Aynı geçici kurul ile 2 güzide STK, TÜBİDER ve TÜBİFED ile ortak eğitimler düzenledik. Ayrıca üyelerimize özel ve ücretsiz “İş hayatında iletişim” eğitimi verdirdik, devam da edeceğiz.

Yine aynı kurul içinden seçilen İşbirlikleri Komitesi, Teknolojide Kadın Derneği Wtech, Yönetim kurulunda Kadın Derneği YKDD,  Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği FINTR gibi diğer STK’lar ile ortak çalışmalar yapmak üzere biraraya geldi ve çalışmalar devam ediyor.

Sonuç olarak pandemi nedeniyle ertelenen genel kurulumuzu 26 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirdik. Tarafımdan önerilen Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu toplantıya katılan tüm üyelerin oy birliği ile kabul edildi. Yeni yönetim iş başına geçti.

Seçilen kurul üyelerimiz şu isimlerden oluşuyor:

Yönetim Kurulu

Yedek Üyeler

Denetleme Kurulu

– Suat Baysan – BAŞKAN (Acmena)

– Aykut Seyrek (Teknolojik Grup)

– Asım Önder Kabataş (BGA Bilgi Güvenliği)

Denetleme Yedek Üyeler

Hayırlı olsun

Yazdım…


https://www.bthaber.com/kadim-bir-amac-yeni-bir-kan-bitekder/