Kurumsal iletişimden sorumlu değerli arkadaşım…Ben pazarlama okumadım, iletişim de okumadım. Gazeteci de değilim, sektörde BThaber’de yazabilirsiniz dediğimiz halde hiç kimse yazmayınca bu köşeyi kapmış biriyim. Sadece pazarlama, iletişim, marka gibi konuların detayları hakkında bolca kitap okudum, iki de mühendislik bölümü bitirdim. 40 yılı aşkın da çalışıyorum, yine de bazı şeyleri anlamakta zorluk çekiyorum, lütfen bana bilgi verin, öğretin.

Geçenlerde savunma sanayinde güçlü bir kamu kuruluşunun etkinliğinde , genellikle genç kesimlere hitap eden, o kesime yönelik videolar çeken, zaman zaman komik ve eğlenceli ama kaliteli yapımlara imza atan bir arkadaşımı gördüm. Sitesinde ve videolarında hiç savunma sanayi ya da kurumsal siber güvenlik haberlerine ve videolarına rastlamadığım biri. Evet, takipçisi yüzbinlere dayanıyor, yaptığı işler, gittiği yollar çok başarılı. Bu kurumsal ve savunma sanayindeki firma ile bir dizi çalışma başlatılmış. Kim nasıl karar vermiş bilmiyorum ama bırakın özel sektörü kamuda bile bu tür yaklaşımların olmasına alışmaya başladık. Yakın zamanlarda da birçok kamu kurumunun etkinliğine BThaber’i ve diğer kurumsal yayınları davet etmemelerine rağmen benzer arkadaşları bolca görür olduk.


Örneklerle sıkmak istemem, anlatmak istediğim basit. Pazarlama çalışması yaparken sizin için öncelikler nedir?

Nicelik mi nitelik mi? Çok takipçisi olan birileri yeterli mi?

Ürün tipi önemli değil mi? Örneğin bir kurumsal güvenlik çözümünü, bireysel kullanıcılara yönelik haberler yapan mecralarda tanıtmak daha mı başarılı oluyor?  Biri telefon tutamacı haberi, diğeri İş sürekliliği çözümü, yan yana daha mı iyi gözüküyor?

Gerçekten bilmiyorum ve soruyorum, lütfen öğretin. Benim göremediğim ya da anlayamadığım nedir?

Bunun karşılığında benim de size naçizane önerilerim olabilir

  • İletişim ve pazarlama çalışmasını yaptığınız o sayıları yüksek kişi ve kuruluşların takipçilerine şöyle bir göz atın
  • Sosyal medya paylaşımlarındaki yorumları okuyun
  • Ödediğiniz ücretin nereye harcandığını öğrenmek için çaba sarfedin. Bilişim sektörümüze faydası olmalı
  • Takipçi sayısını arttırmak kolay, bunun için ücretli bot hizmetleri var. Yani takipçi sayısı da ne kadar gerçek şüpheli. Yüzbinlerde takipçisi olanların ne kadar yorum aldıklarına bakın.
  • O çok beğendiğiniz Influencer’u iş amaçlı çevrenizde kimler izliyor bir soruşturun.

Bu çelişkili durum için basınla ilişkiler firmaları yani PR firmaları ne yapıyor? Hiç.  Onların da hedefi günün sonunda rakamları yüksek grafikler, raporlar sunmak. Kim izlemiş, ne kadar faydası olmuş kimsenin umurunda değil.


Az da olsa bu PR şirketlerinden işini çok iyi yapan dostlarımızı ayrı tutuyorum tabi. Aklı başında, müşterisinin amacını kendi hedefi gibi belirleyip doğru mecralarla çalışan dostlarımıza selam olsun. Bunun dışında, sadece yüksek rakam vermek adına iş yapan ya da faydaya bakmadan markaya ve tüm basına şirin görünmek adına tüm kanalları aynı değerde tutanlara da hatırlatmak isterim ki, bugün yapılan yanlış yarın gelir hepimizi vurur. Bumerang gibidir kısa vadeli çıkar işleri.

İletişim ve pazarlama ekipleri doğru kaynakları seçmekte PR şirketlerine danışsınlar elbette. Bunu yaparken de kendi akıl süzgeçlerini kullansınlar, sonuçları detaylı incelesinler, temsil ettikleri markaların hakkını versinler. Üst düzey yöneticilere rakamların büyüklüğünü raporlayıp kendilerini daha iyi hissetmeleri yerine, çalışmanın ne fayda getirdiğine odaklasınlar. O gelecek fayda hem size hem sektöre hem de ülkeye fayda sağlayacaktır.

Yazdım…


https://www.bthaber.com/kurumsal-iletisimden-sorumlu-degerli-arkadasim/