MCCCBThaber’in 1300. sayısını okuyorsunuz. Bunun anlamı tam 1300 hafta, yani 26 yılı aşkın emek, bir tarih, bir efsane…

1300 sayısı ile ilgili çok bir şey bulamadım ama en ilginci, Jüpiter’in içine 1300 Dünya sığıyormuş.

Anadolu‘da MÖ 1300 yılı civarında başlayan Demir ÇağıAvrupa‘ya oldukça gecikmeli olarak MÖ 1000 yılı civarında İtalya yarımadasındaki Etrüsk uygarlığı döneminde ulaşmış.

Tufan öncesi peygamberlik müddeti olarak düşünenlere göre ise Hz. Nuh’un yaşı, bir rivayete göre kendisine 350 yaşında vahiy gelmiş, 950 yıl kavmini davetle geçirmiş, dolayısıyla 1300 yıl yaşamıştır. Bu abartılı rivayet, uzun yıllar yaşadı anlamında kullanıldığı da söylenir.

Başka bilgi bulamadım ama BThaber’in kendi içinde yaşadığı hikaye zaten bütün hepsinden ilginç. Kısaca anlatmaya çalışıp sonrasında günü değerlendirelim…

Markaların ilk oluşturucuları İnterpro yöneticileri vizyoner bir yaklaşımla bundan 27 yıl önce o zamanki ismi farklı olsa da Bilişim Zirvesi’nin temellerini atıyorlar. Bu etkinliği en iyi şekilde duyurmak için de haftalık bir bilişim gazetesi çıkarmaya karar veriyorlar ve 16 Ocak 1995 tarihinde BThaber’in ilk sayısı yayınlanıyor. Gazete büyük ilgi görür. O yıldan bu yıla kadar hem de yaşanılan birçok ekonomik kriz sürecine rağmen kesintisiz olarak yayınlanarak Türkiye basın tarihine de damga vurur.

Bu hikayeyi bir emeğin, bir başarının, bir gururun hikayesi olarak görüyorum ben. Hem uzun yıllardır var olması hem de hala sevilen ve merakla beklenen bir gazete olması bunu göstermiyor mu? Kağıt ortamlardan kaçışın en tepe noktada olduğu bu günlerde bir de salgın sürecine rağmen halen binlerce kişi için özgün haberler toplanıyor ve basılan gazete ülkenin her noktasına dağıtılıyor. İnternetten indirilenlerle birlikte her hafta onbinlere ulaşıyor.

Ben BThaber ve Bilişim Zirvesi markalarını 2014 yılında devir aldım. 7. yıla girdik. Aldığımda milyonlarca lira borç vardı, toparladık, borçlarımızın tamamını ödedik, itibarı yeniden inşa ettik.  Bu vesile ile eski ekipten bana inanarak ayrılan ve benimle gelen, ayrıca elbette yeni katılıp emek veren tüm arkadaşlarıma da teşekkür ederim. Büyük iş başardık. 21 kişilik ekibimiz var, kendi yağımızla kavruluyor ve ayakta kalmayı başarıyoruz. Bizi bu yolda destekleyen bütün dostlarımıza, sponsorlarımıza ve okuyucularımıza minnettarız. Bize yöneltilen her eleştiriyi değerlendiriyor ve işimizin daha iyisini yapmak için çabalıyoruz.

Geldiğimiz noktada kağıt üzerinde bir bilgi teknolojileri ve iletişim gazetesi kalmadı. Benim bildiğim birkaç dergi var, onları da seviyor ve takip ediyorum. Bu konuda çalışan diğer tüm firmalar tamamen dijital ortamlara geçtiler. Biz hem kağıt hem dijital birlikte götürmeye çalışıyoruz, böyle de devam edeceğiz. Kağıt candır, ele alınıp okunması ayrı bir heyecandır.

BThaber Gazetesi ülkenin her yanına haber uçurmakla kalmıyor, 21 yıldır Bilişim 500 gibi Türkiye’nin en gerçekçi ve somut Bilişim Araştırması’nı da yapıyor. Bu yıl 22.’si için çalışmalarına başladığımız araştırmanın sonuçlarının açıklanacağı töreni ise 4 Ağustos tarihinde “Fijital” olarak gerçekleştireceğiz. Aynı tarihte araştırma kataloğu basılı ve dijital ortamda olmak üzere bilgi ve iletişim teknolojileri firmalarının çalışanlarına, bilişimden ekmeğini kazananlara, yurtiçi ve yurtdışı yatırımcılara, karar vericilere, kamuya, üniversitelere, ticaret ataşeliklerine ve elbette isteyen herkese ulaşmış olacak.

Dijital Türkiye yayınımız ile Ankara’ya daha kapsamlı ulaşıyoruz. Kamunun bütün bilişim bölümlerine, devlet büyüklerine ve çalışanlarına hem teknoloji haberlerini hem de kamudan görüşleri iletiyoruz.

Fiziksel ortamda neredeyse imkansız olan etkinliklerin bir kısmını BThaber üstlendi. 3G1K, CxO ve benzeri seriler ile gündemi oluşturma ve duyurma çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

4 yıldır sektörde ortaya çıkan projeleri duyurmak için Teknoloji Kaptanları yarışmasının yanına bir de Pazarlama Kaptanları yarışmasını düzenleyerek teknoloji temelli pazarlama projelerinin de duyurulmasına yardımcı olduk. Bu yıl ikisi de devam edecek.

Ne yazık ki sosyal etkinliklerimize bu yıl ara verdik, salgın ortadan kalktığında Bowling Turnuvamıza da kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Üniversitelere ve kamu yararına olan bütün çalışmaların basın sporu olmaktan gurur duyuyoruz. İşbirliklerimiz ve dostluğumuz rakipler dahil herkese açık, tek amaç ticari faaliyetlerin yanında sektöre maksimum faydayı sağlamak.

Görüldüğü üzere çok çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. BThaber, bilgi teknolojileri ve iletişim haberlerini tüm ülkeye ulaştırmaya devam ederken, sektörümüz için elinden gelenin en iyisini yapmaya söz vermiş durumdayız. Yeni ve faydalı projelerimizle buradayız.

Yazdım…https://www.bthaber.com/mccc/