Zamane BüyükleriBayram'da evde kalınca yazacak konu arıyor insan. Yok yazacağım da millet yine terörist, gerici filan diyecek ya da kendisine faşist, şövenist filan dediğimi sanacak diye korkuyorum. Halbuki benimki sadece masum fikir beyanı. Her eleştiriye hatta karşı görüşe açık. Hatam varsa öğrenirim belki de. Hatta yazanlara şimdiden teşekkürler.

 

Küçük çocukların ebeveynleri 30 yaş ve üzeri gibiyse daha serbest bırakılırken , yaşı küçük ailelerin çocukları daha disiplinli büyüyor gibi tespitimiz var ailece.  Yaşı büyük ebeveynler daha ziyade "ben yapamadım o yapsın" iç güdüsü ile daha özgür çocuklar geliştirmek istiyorlar. Bu batıdan gelen yeni çocuk büyütme metodu. Bırak çocuk duvarı boyasın, yok istemiyorsa onu öpme, ona tam bir birey gibi davran filan. Bu yetiştirme tarzı her geçen gün beğeni ile artıyor, farklı büyüten aileler kınanıyor. Bizim yetiştiğimiz tarzdan çok uzak.

 

Konunun uzmanlarına göre böyle serbest büyütülen çocuklar daha yaratıcı ve ileride büyük buluşlara adım atma kabiliyetine sahip.

 

Peki toplum ahlak değerleri eski yıllara göre ne durumda? Daha iyiye mi gidiyoruz? Batının önerdiği bu yetiştirme sistemi sonucunda daha düzgün nesilleri mi geliyor emin değilim. Dünyada bir ahlak çöküşü varsa, temelinde yatan sebepleri inceleyecek birikimim yok ama her geçen gün hırsızlığın, görmemişliğin, hayırsızlığın, büyüklere saygısızlığın arttığını da görüyorum.

 

Bu sistemi savunanlar ile Türkiye'nin 80ler öncesi daha ahlaklı olduğunu savunanların aynı gruplar olduğunu düşünüyorum. Bu da durumun garipliği.

 

Valla ben Defne'yi sonsuz şımartıyorum, onun anlık mutluluğu bana yetiyor ama doğrusu bu mu emin değilim.